Kolik stojí dort a jak se připravuje
Lidé mi často kladou otázku, kolik vlastně takový dort stojí. Celkové náklady – ať už dort či cukroví připravuje kdokoli, se mění v závislosti na různých faktorech. Těm bych se zde chtěla věnovat. Záleží mi na tom, aby tyto informace zazněly. Nezdržím vás dlouho, nebojte 🙂
Základní cenové rozpětí
Ceny dortů jsou velmi individuální, protože co dort to originál. Průměrná cena za jednu porci dortu bez marcipánu je 135-150,-kč a cena porce dortu s marcipánem je od 150-200,-kč. Samozřejmě čím více modelace, tím cena roste nahoru. K dortu je pak připočítána krabice a dortová podložka. Dorty bez podložek nedávám. Nejčastěji objednávaný průměr dortu 12-14 porcí s postavičkou vychází kolem 1800,-kč.
Modelově:
- Menší dort o 8-10 porcích, průměr 16 cm
- Dort 10-12 porcí průměr 18 cm
- Dort 12-14 porcí průměr 21 cm
- Dort 16-20 porci průměr 24 cm
- Dort 20-24 porcí průměr 28 cm
- 3D dorty se pohybuji od 200,-kč za porci a minimální poce je 10ks
Příklady dortů, které jsem upekla. Zajíček byl jednoduchý, pejsek náročnější 🙂
Výběr typu a velikosti dortu
S tím to celé stojí a padá. Od počátečního zadání se odvíjí celková náročnost práce, náklady na suroviny, energii, pomůcky, vybavení apod. Možností je skoro nespočetně – podívejte se například na svatební dorty, narozeninové dorty, dorty pro děti nebo speciální dorty. Menší (jednopatrové), jednoduché, nepotahované dorty vycházejí levněji. V opačné části spektra se pak nachází velmi komplikované, netradiční a náročné dorty.
Zvolení náplně a korpusu
Náplně dělám převážně odlehčené, ale samozřejmě záleží na každém co kdo má rád. Na výběr jsou i náplně máslovo-pudinkové.
Náplně odlehčené: vanilka, mascarpone, tvaroh, likérová, kokosová, oreo, čokoládová, pařížská, karamelová, banánová
Náplně máslovo-pudinkové: vanilka, kokos, karamel, ořech, pistácie, kakao, čokoláda, jahoda, banán, malina
Náplně lze samozřejmě doplnit ovocem jako jsou jahody, maliny, lesní směs, borůvky, banány, atp….
Korpusy: vanilka, vanilka s kousky čokolády, kakao, mramorovaný (kombinace vanilky a kakaa), čokoládový, čokoládový s kousky čokolády, red velvet, mrkvový, ořechový.
Nápad
Když vycházím z osvědčených postupů a receptů, „stačí“ jet podle zavedeného postupu. Pokud má dort být zvláštní nebo dokonce mimořádně zvláštní, vyžaduje to práci navíc. Například zadání „Chci dort jako papouška“ (viz obrázek výše) vyžaduje nastudovat, jak papoušek vypadá. Nemůže být ledajaký, je to vlastně soška. Dalším příkladem může být i speciální dort, který vypadá jako leguán. To zkrátka podle nějakého mustru udělat nejde 🙂 No a v takovém případě je zapotřebí počítat i s časem, který člověk stráví studiem a plánováním.
Suroviny
Zde přicházejí na řadu kupecké počty. Tak rychle: máslo, vajíčka, mouka, čokoláda, ovoce, marmeláda/jam, mascarpone, tvaroh, ovoce, atd. atd. Považuji za mimořádně důležité zdůraznit, že má-li někde být čokoláda, je třeba použít čokoládu kvalitní a ne nějakou šizenou. To samé platí pro všechny ingredience. Musejí být kvalitní.
Takové to „když nemáte mozarellu, dejte tam eidam“ opravdu nemám ráda. Proč? Protože to prostě nefunguje.
Sečteme-li opravdu jen základní náklady na suroviny, dostáváme se na asi 450,- Kč u světlého jednopatrového korpusu. Čokoládový vychází lehce přes 500,- Kč. Tak se můžeme pustit do vlastní práce.
Práce
Přichází ke slovu příprava nástrojů a pomůcek, těsta, tvarování, řezání. Krémy, polevy, zdobení. Ale také čekání, než stuhne krém v ledničce. Dobře, někdy lze během této doby dělat i něco jiného :). Uložení do krabice, popřípadě dovezení dortu na místo. Každá z těchto aktivit vyžaduje čas, popřípadě ještě náklady na dopravu.
Posčítáme-li všechny aktivity dohromady (namátkou – jen příprava a šlehání krému trvá desítky minut), příprava dortu trvá hodiny. Minimálně 3-4, běžně 6-8. A teď přichází ta otázka: na kolik peněz si každý z nás cení svůj čas?
Voda, energie
Možná se to na první pohled nezdá, ale vaření/pečení vyžaduje i nezanedbatelné náklady na energii (elektřina, plyn) i vodu.
Vybavení
Dorty jsou složitými cukrářskými výrobky. Aby je bylo možné připravit, jsou zapotřebí různé nástroje a zařízení. Troubou, sporákem či lednicí počínaje a nádobím (ne)konče. A tyto věci se postupem času opotřebovávají, takže je bude třeba pořídit znovu. Není to sice každý rok, ale jednou za čas je to potřeba. Proto je nutné ukládat si malé částky průběžně, aby bylo možné je jednou znovu koupit. To ale ví každá kuchařka 🙂
Dort koupený nebo vyrobený?
Tak jsme na konci, a vlastně zase na začátku. Máme výsledek: kvalitní dort, který udělá radost a můžeme se spolehnout, že vše je v něm takové, jak má být. Poctivě jsme zahrnuli všechny náklady na suroviny a ostatní vstupy. Takový dort něco stojí a nikdy se nedostaneme na průmyslovou supermarketovou cenu. Ale vsadíte si, že ten supermarketový je lepší? Já ne 🙂